Työtuomioistuimen presidentiksi Outi Anttila

Tasavallan presidentti on nimittänyt työtuomioistuinneuvos Outi Anttilan työtuomioistuimen presidentiksi seitsemän vuoden määräajaksi 1.3.2025 alkaen.

‍Varatuomari, oikeustieteen tohtori Outi Anttila on toiminut työtuomioistuinneuvoksen tehtävässä vuodesta 2018. Aikaisemmin hän on toiminut esittelijäneuvoksena korkeimmassa oikeudessa ja esittelijänä työtuomioistuimessa ja hovioikeudessa.

Anttila on toiminut myös muun ohella tutkijana yliopistoissa sekä yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan varapuheenjohtajana ja puheenjohtajana. Anttila on Työoikeudellinen Yhdistys ry:n puheenjohtaja. Hän on ollut ministeriöiden asettamien työryhmien jäsenenä, hänellä on julkaisutoimintaa ja hän on toiminut myös koulutustehtävissä.


Lisätietoja: hallintosihteeri Marjo Hietanen p. 029 56 43362, marjo.s.hietanen(at)oikeus.fi

Julkaistu 4.3.2025